Would Like To Konu Anlatımı ve Örnek Cümleleri

eBabil ekibinde yer alan İngilizce Öğretmeni Sema Türkmen Büyükkeçeci hocamızın; Would Like To Konu Anlatımı ve Örnek Cümleleri başlığıyla ilgili gereksiz detaylardan arındırarak hazırladığı konu anlatımıyla Would Like konusunu net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Konu anlatımının bitiminde ise Would like ile ilgili örnek cümleler ve bilgi yarışmalarıyla konuyu iyice pekiştirebilirsiniz.

WOULD LIKE (TO) KONU ANLATIMI VE ÖRNEK CÜMLELERİ

“Would like” hem istemek anlamında kullanılan bir birleşik fiil, hem de bir kip belirteci (modal)” olarak kullanılan bir kelime grubudur. Modalların özelliği kendinden sonra gelen fiile kendine göre bir anlam katmasıdır. Bu noktada aslında “would like” hem fiil gibi davranabilen hem de modal gibi davranabilen bir kelime grubudur. Yani aslında “would like” kendine özgü kullanımı olan ve bazı açılardan modal’a, bazı açılardan fiile benzeyen özelliği bulunmaktadır. Peki bu ne demek?

“Would like” tam olarak bir fiil değildir. Çünkü zamana göre çekimlenemez ve ayrıca bir yardımcı fiili yoktur.

“Would like” tam bir modal değildir. Çünkü kendinden sonra ya bir “isim” ya da “ to+ fiil ” alır. 

Öyleyse bizim bilmemiz gereken şey: “would like” kendine özgü bir anlamı olan kelime grubudur. “İstemek” anlamındadır.  Yardımcı fiil görevinde olan kelime “would” dur. Yani olumsuzluk eki gelecekse “would” a gelir. Soruda özne başına “would” geçer. 

WOULD LIKE KULLANIMI:

Eğer istenen şey bir isimse o zaman direk “would like”dan sonra istenen nesne söylenir. 

Örnek:
I
would like some chocolate cake. (“Biraz çikolatalı kek istiyorum.” Derken burada istenen şey bir nesne olduğu için “would like” olarak kullanılır.)

Örnek:
I
wouldn’t like any sugar into my tea. (“Çayıma şeker istemiyorum.” Derken burada olumsuzluk eki “would”a eklenir.)

Örnek:
Would you like some coffee? (“Biraz kahve ister misin?” darken “would” öznenin başına geçer.)

  • Yes, I’d. / Yes, I’d like some. (“Evet,isterim. / Evet, biraz isterim.” Diyerek cevap verilir. Olumlu cevaplarda ya kısaca yes+özne ve olumlu yardımcı fiille; ya da yes + olumlu cümle ile cevap verilir.)
  • No, I wouldn’t. / No, I wouldn’t like any. (“Hayır, istemem. / Hayır, hiç istemem.” Diyerek cevap verilir. Olumsuz cevaplarda ya kısaca no+özne ve olumsuz yardımcı fiille; ya da no+ olumsuz cümle ile cevap verilir.)
  • Eğer istenen bir eylemse yani bir işi yapmaksa o zaman “would like” dan sonra to+fiil gelmelidir.

Örnek:
I
would like to be a successful woman. (“Başarılı bir kadın olmak istiyorum.” Derken istenen şey bir eylem olduğu için “would”dan sonra “to” gelmiştir.)

Örnek:
She
wouldn’t like to drink tea. (“O çay içmek istemiyor.” Derken yine istenen şey bir eylemdir. O yüzden “would like to” olarak kullanılmalıdır. )

Örnek:
Would you like to come to the party? (“Partiye gelmek ister misin?” diye sorarken kişiye bir eylemi yapmak isteyip istemediği sorulduğu için yine “would like to” olarak kullanılır.)

  • Yes, I’d. (“Evet, isterim.”Cevap verirken kısa cevapta sadece yardımcı fiil kullanıldığı için “to” kullanılmaz.
  • No, I wouldn’t. (“Hayır, istemem.”Cevap verirken kısa cevapta sadece yardımcı fiil kullanıldığı için “to” kullanılmaz.
  • Yes, I’d like to come to the party. (“Evet, partiye gelmek isterim.” Derken uzun cevap veriyorsak tam cümle kurduğumuz için “would like to” kullanılır yine.)
  • No, I wouldn’t like to come to the party. (“Hayır, partiye gelmek istemem.” Derken uzun cevap veriyorsak tam cümle kurduğumuz için “would like to” kullanılır.)

Örnek:
What would you like to buy? (“Ne satın almak istersin?” derken soru kelimesiyle soru soruyorsak en başta soru kelimesi olmalı. )

  • I’d like to buy some biscuits. (“Biraz bisküvi satın almak istiyorum.” Sorudaki “what” soru kelimesine cevap verecek şekilde cümle kurmalıyız.)

NOTE: would like (to)” kalıbı “want to” ile aynı anlamı verir. Aralarında ufak bir fark vardır. O da “would like (to) biraz daha kibar bir ifadedir ve genellikle konuşma anındaki istekleri anlatır. 

WOULD LIKE TO İLE İLGİLİ OLUMLU, OLUMSUZ ve SORU CÜMLELERİNE BU BAĞLANTIDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Would Like ile ilgili İngilizce Bilgi Yarışmaları, Mantar Panolar, Afişler ve Akıllı Tahta uyumlu sunumların tamamı için Instagram & Twitter & Facebook & Youtube (yakında) hesabımızı takip edebilir ve Telegram&Whatsapp grubumuza dahil olabilirsiniz.

Tüm materyaller MEB Ders Kitaplarını Dijitalleştirme Harekatı kapsamında gönüllü öğretmen ve öğretmen adayları tarafından özveriyle hazırlanmıştır. Siz de gönüllü ekibimize katılarak eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunabilir ve projenin sunduğu çeşitli olanaklardan yararlanabilirsiniz: gönüllü başvuru formu

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Yorumlar

Would Like To Örnek Cümleler ve Konu Anlatımı | eBabil

[…] WOULD LIKE TO İLE İLGİLİ KONU ANLATIMINA BU BAĞLANTIDAN ULAŞABİLİRSİNİZ. […]

ahmet

yorum yapıyorumki emek verenler minnetimizden haberdar olsun daha azimli ve üretken olsun başarılarınız daim olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir