Konu Anlatımı: Some, Any

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı 2023 Yabancı Dil Eğitimi vizyon belgesinde oyun tabanlı öğretimin üzerinde çok fazla durulmuştur. eBabil ekibinde yer alan İngilizce Öğretmeni Sema Türkmen Büyükkeçeci hocamız sizler için LGS, YDT ve YDS konulardan biri olan Some, Any başlığını interaktif içerikler ve oyunlarla özetledi.

Bu makalenin sonunda İngilizce Some, Any konusunu ister kendi başınıza, ister uzaktan eğitimde ya da sınıf içerisinde ekip olarak eğlenceli bir şekilde pekiştirebilmeniz için Kahoot, Plickers, Coggle, Prezi ve Padlet platformları üzerinden konuyla alakalı gönüllü olarak oyunlaştırarak dijitalleştirdiğimiz içerikleri görebilirsiniz.

“Some” ve “any” İngilizcede miktar belirtme sıfatlarıdır. Kullanımlarında bazı dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. 

SOME

“Some”, “biraz, birkaç” anlamındadır. Bir ismin miktarını belirtmek için ismin önünde kullanılır. Kullanım kuralları aşağıdaki gibidir:

  • Genellikle OLUMLU cümlelerde kullanılır. 

Örnek: There are some bags on my bed. (“Yatağımın üstünde birkaç çanta var.” Derken “some” burada çanta isminin miktarını belirtmiştir. Cümle de olumlu cümledir.)

  • Olumsuz cümlelerde kullanılamaz. Miktara yönelik soru soran soru cümlelerinde kullanılamaz.

Örnek: X There aren’t some students in the school garden. X (“Okul bahçesinde birkaç öğrenci yok” derken burada “some” kullanılamaz.

             X Have you got some pencils? X (“Birkaç kalemin var mı?” Derken burada “some” kullanılamaz.)

  • Normalde soru cümlelerinde kullanılmaz. Ancak sadece RİCA ve TEKLİF sorularında “some” kullanabiliriz.

Örnek: Would you like to drink some tea? (“Biraz çay içmek ister misin?” derken burada karşıdakine teklif edilen bir durum olduğu için “some” kullanılır.)

      Can I have some sugar, please? (“Biraz şeker alabilir miyim, lütfen?” derken burada da rica sorusu olduğu için yine “some” kullanılır.)

  • “Some” kullanırken önüne geldiği isim sayılabilir bir isimse, o isim çoğul halde kullanılmalıdır. Burada “some”ın anlamı “birkaç”tır. 

Örnek: I have got some books in my bag. (“Çantamda birkaç kitabım var.” Derken burada “kitap” sayılabilen bir isim olduğu için çoğul halde kullanılır.)

  • “Some” kullanırken önüne geldiği isim sayılamaz bir isimse, o isim tekil olarak kullanılır. Burada “some” ın anlamı “biraz”dır. 

Örnek: There is some water in the glass. (“Bardakta biraz su var.” Derken burada “su” sayılamaz olduğundan çoğulu yoktur ve tekil halde kullanılır.)

ANY

“Any”, cümlede kullanımına göre “biraz, birkaç, hiç” anlamına gelmektedir. Yine önüne geldiği ismin miktarını belirtmek için kullanılır. Kullanım kuralları aşağıdaki gibidir: 

  • “Any” olumsuz ve soru cümlelerinde kullanılır. 

!!! Soru cümlesi “rica ve teklif” içeriyorsa “any” yerine “some” kullanılmalıdır. 

Örnek: Are there any students in the classroom? (“Sınıfta hiç öğrenci var mı?” derken soru cümlesi miktar sormaya yönelik olduğu için “any” kullanılır.)

There aren’t any cheese in the fridge. (“Buzdolabında hiç peynir yok.” Derken olumsuz cümle olduğu için “any” kullanılır.)

Do you want some eggs? (“Birkaç yumurta ister misin?” Derken miktara yönelik değil teklif sorusu olduğu için “any” değil “some” kullanılır.)

  • Yine “any” nin başına geldiği isim sayılabilen bir isimse çoğul halde olmalıdır. 

Örnek: I haven’t got any children. (“Hiç çocuğum yok.” Derken burada “çocuk” ismi sayılabilen bir isim olduğu için çoğul halde olmalıdır.)

I haven’t got any money. (“Hiç param yok.” Derken burada “para” ismi sayılamayan bir isim olduğu için tekil halde olmalıdır.)

İNGİLİZCE SOME, ANY ÖRNEK CÜMLELERİYLE İLGİLİ DİĞER DERS MATERYALLERİ

İngilizce Some, Any konusuyla ilgili Bilgi Yarışmaları, Mantar Panolar, Afişler ve Akıllı Tahta uyumlu sunumların tamamı için Instagram hesabımızı takip edebilir ve Telegram&Whatsapp grubumuza dahil olabilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Yorumlar

Ders Sunumu: İngilizce'de Some ve Any | eBabil

[…] İngilizce Some&Any konusuyla ilgili yazılı konu anlatımına bu bağlantıdan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir