Karşılaştırma: Will ve Going To Arasındaki Farklılıklar

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı 2023 Yabancı Dil Eğitimi vizyon belgesinde oyun tabanlı öğretimin üzerinde çok fazla durulmuştur. eBabil ekibinde yer alan İngilizce Öğretmeni Sema Türkmen Büyükkeçeci hocamız sizler için LGS, YDT ve YDS konulardan biri olan İngilizce Gelecek Zaman İfadeleri: Will ve Going To arasındaki tüm farklılıkları interaktif içerikler ve oyunlarla özetledi.

Bu makalenin sonunda İngilizce Will ve Going To konusunu ister kendi başınıza, ister uzaktan eğitimde ya da sınıf içerisinde ekip olarak eğlenceli bir şekilde pekiştirebilmeniz için Kahoot, Plickers, Coggle, Prezi ve Padlet platformları üzerinden konuyla alakalı gönüllü olarak oyunlaştırarak dijitalleştirdiğimiz içerikleri görebilirsiniz.

Gelecek zaman için hem “will” hem “be going to” kullanıldığına göre aralarında mutlaka küçük farklar var demektir. Peki bu farklar nelerdir görelim.

  • Eğer cümlenin eylemini gerçekleştirecek kişi o işi yapmaya konuşma anında karar veriyorsa “will”; eğer önceden alınmış bir kararı varsa “be going to” kullanılır. Bunun önceden mi karar verildiğini yoksa o anda mı karar verildiğini anlamak için önceki sonraki cümlelere bakabiliriz. Eğer tek kuruluyorsa cümle cümleyi dinleyen buna göre mesajı algılaması gerekir. 

Örnek: I’m going to meet my friends. (“Arkadaşlarımla buluşacağım.” Diyen kişiyi dinleyen kişi “be going to” kullanıldığı için konuşanın önceden karar vermiş olduğunu anlar.)

I will meet my friends. (“Arkadaşlarımla buluşacağım.” Diyen kişiyi dinleyen kişi “will” kullanıldığı için konuşanın bir kararı olmayıp o anda karar verdiğini anlar.)

Örnek:
A: Ayşe’
s going to join a party. (“Ayşe bir partiye katılacak.” Derken burada “be going to” kullanıldığı için Ayşe’nin önceden karar vermiş olduğu anlaşılır.)

B: Oh, really. I’ll join the party with Ayşe then. (“Gerçekten mi? Ben de partiye Ayşe’yle katılacağım o zaman.” Derken Ayşe’nin katılacağını duyduktan sonra partiye onunla katılmaya karar verdiği için “B” kişisi “will” ile cümle kurmuştur. ) 

  • Eğer cümlenin öznesinin yapacağı eylem ya da bulunacağı durum yüksek bir ihtimal olacaksa, ya da belirli kanıtlar varsa olacağına dair “be going to” kullanılır. Ancak cümlenin öznesinin yapacağı eylem ya da bulunacağı durum sadece bir tahminden ibaretse ya da “I think, I hope, I’m sure, etc.” gibi ön ifadeler kullanılıyorsa o zaman “will” kullanılır. 

Örnek: I’m sure my daughter will be very successful. (“Eminim kızım çok başarılı olacak.” Derken burada cümleyi kuran kişi öznenin çok başarılı olacağını tahmin ediyor burada. “Eminim” ifadesi kafa karıştırmamalı, ön ifade olduğu için anlamı eminlik gösterse de “will” kullanılır. 

My daughter studies a lot. She is going to be very successful. (“Benim kızım çok çalışır. O çok başarılı olacak.” Derken burada başarılı olma durumunun ihtimalini çalışma kanıtıyla yükselttiği için “be going to” kullanılır. Yani öylesine değil bir delile göre konuştuğu için “be going to” kullanılır.)

İNGİLİZCE GELECEK ZAMAN İFADELERİYLE İLGİLİ DİĞER DERS MATERYALLERİ

İngilizce Will ve Going To konusuyla ilgili Bilgi Yarışmaları, Mantar Panolar, Afişler ve Akıllı Tahta uyumlu sunumların tamamı için Instagram hesabımızı takip edebilir ve Telegram&Whatsapp grubumuza dahil olabilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir