eBabil Yazarlarıyla Röportaj Serisi 1. Bölüm: ELİF YILMAZ

MEB İngilizce Ders Kitaplarını Dijitalleştirme Harekatı: eBabil.net projesi kapsamında İngilizce dersleri için Kahoot; Prezi, Quizizz, Padlet, Coggle, Plickers, Wordwall ve Canva kullanarak aşağıdaki başlıklar dahilinde yüzlerce Akıllı Tahta ve EBA uyumlu dijital ders materyalleri üretilmektedir.

2 aydan bu yana gönüllü İngilizce öğretmenlerimizin özverisiyle yüzlerce İngilizce ders materyali üretilmiş ve bu materyaller tamamen ücretsiz ve reklamsız bir şekilde sizlerin istifadesine sunulmuştur. Öte yandan bu içerikler 2 aylık süre zarfında yaklaşık 300 bin kez incelenmiş ve uzaktan eğitim sürecinde onbinlerce öğrenci ve öğretmen tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Bu formu doldurarak siz de proje dahil olabilir ve içeriklerinizi onbinlerce kişiye ulaştırarak literatürde yer alabilirsiniz. Ayrıca içeriklerin daha pratik bir şekilde paylaşılabilmesi için Instagram hesabımızı takip ederek 10 bin takipçiye ulaşma hedefimize destek olabilirsiniz.

eBabil Yazarlarıyla Röportaj Serisi 1. Bölüm: ELİF YILMAZ

Bu röportajımızda ise tamamen gönüllü bir şekilde İngilizce ders literatürüne katkıda bulunmak için onlarca materyal üreten eBabil yazarlarından Elif Yılmaz hocamıza kulak vereceğiz. 

 • Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

İsmim Elif Yılmaz. Çankırı doğumluyum. 33 yaşındayım. Şu an bir devlet lisesinde İngilizce öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Evliyim ve 2 kızım var.

 • Neden öğretmenlik mesleğini ve bu mesleğin İngilizce branşını seçtiniz?

Her zaman en iyi olduğum şeyi seçmek yapımda var. Lise hayatımda bütün derslerim iyi olmasına rağmen en başarılı olduğum dersim İngilizce idi bu sebeple dil bölümünü seçerek bu yolculuğa başladım. Yeni şeylere öğrenmek benim tutkum ve öğrendiklerimi aktarmak ise başka bir tutkum bu sebeple öğretmenliği seçtim.

 • Öğretmen olmasaydınız hangi alanda çalışmak isterdiniz?

İletişimin ön planda olduğu bir seçenek düşünebilirdim ama bu masa başında oturacağım bir iş olmazdı. Oturarak çalışmak bana göre değil. Sınıfta da asla oturmam.

 • En büyük hayaliniz/hedefiniz nedir?

Her daim gelişmek ve değişmek en büyük amacım hayatta. Durağan ve monoton bir hayat beni sıkar.

 • Öğrencilerinizle olan unutamadığınız bir anınız var mı?

Aralarında bir tane seçmek haksızlık olur gibi geliyor. Birçok güzel anım var. Hepsini iyi ki tanıdım. Ben onlara bir şeyler katabildi isem ne mutlu ama onların bana çok şey öğrettiği kesin.

 • Zümrelerinizle olan unutamadığınız bir anınız var mı?

Özel ve tek bir anı değil ama okulumuzda İngilizce zümresi olarak edindiğimiz bir düsturumuz var. Ne olursa olsun birbirimize destek olmak ve varsa bir eksik birlikte kapatmak.

 • İdarecilerle (okul müdürü, il-ilçe müdürleri vs) olan unutamadığınız bir anınız var mı?

İlk görev yerim Muş’tu. Malazgirt ilçesinin bir köyüne tayin oldum. İlk gittiğim gün müdürümüz Mehmet hoca ertesi gün programınız beden eğitimi, din kültürü, resim vs saymaya başladı ve ben şok oldum. “Hocam karıştırdınız galiba ben İngilizce Öğretmeni olarak atandım” dediğimde “Hocam, biliyorum ama senden başka branş hocam yok demişti.” Bu anlamda doğuda halen çalışan çok kıymetli meslektaşlarımın özverisini takdir ediyorum.

 • Sizce İngilizce öğretiminde başarılı bir ülke miyiz? Kısa bir değerlendirme rica edebilir miyiz?

Ben başarının kişisel bazda var olduğuna inanıyorum. Yani eğer bu işi hakkıyla yapan bir öğretmenle bu yola devam etti iseniz başarı elde ediliyor.

 • İngilizce derslerinde eksikliğini duyduğunuz en önemli beceri hangisi ve derslerinizde en çok hangi konunun öğretiminde zorlanıyorsunuz? 

Yazma konusunda sıkıntılar olabiliyor. Ana dilde ifade yetenekleri oldukça düşük olan bir nesil var maalesef bu da ikinci dile yansıyor.

 • Eğer karar verici mercii olsaydınız İngilizce öğretiminde neyi değiştirirdiniz?

Dil öğrenimi haftada 2-4 saatlerle başarı elde edilecek bir süreç değil. Eski Anadolu liselerinde var olan sistem gibi bir senenin tamamının bu konuya ayrılmasının başarıya faydası olacağını düşünüyorum.

 • Pandemi süreci İngilizce derslerinizi nasıl etkiledi?

Beden dilini çok kullanan bir insan olarak kameranın kısıtlı açısı beni zorluyor kimi zaman. Bunun dışında derslere daha çok web 2.0 araçları entegre etmeye başladım.

 • Web 2.0 araçlarının derslerinizdeki yeri nedir, öğrencileriniz bu araçlardan hoşlanıyor mu?

Hem de çok. Hatta bu hafta kelime öğretimi kısmını ödev olarak wordwall kullanarak tamamladık. Geri dönüşler çok güzel.

 • Çocuğunun İngilizce öğrenmesini isteyen ebeveynlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Her zaman motive etmeleri sanırım faydalı olacaktır. Farklı bir dil öğrenmenin güzelliği ve ufku ne kadar genişlettiğinin de öğrenciye aktarılması önemli. Onlara bu süreçte katılabilirler mesela haftada bir gün birlikte alt yazılı bir film izleyebilir veya yabancı şarkıları karaoke ile birlikte söyleyebilirler. Bu sayede kaliteli vakit geçirmiş olurlar.

 • Derslerine etkileşim, oyun ve eğlence katmak isteyen diğer İngilizce öğretmenlerine kullandığınız Web 2.0 araçlarından hareketle ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Hitap ettiğimiz gençlerin zamanlarının çoğu ekranda geçiyor bizim de öğretmenler olarak bu değişen çağa ve gençliğe kesinlikle ayak uydurmamız lazım. Zaten kullanılan araçların hepsinin dili İngilizce birkaç denemeden sonra harika işler ortaya koyabilirler yeter ki istekli olsunlar.

 • Takipçilerinize birer film, kitap ve belgesel önerecek olsanız neyi tercih ederdiniz?

Ben tam bir Harry Potter hayranı olarak J.K Rowling’in son senaryosu olan “ Fantastik Canavarlar” serisini önerebilirim film olarak; kitap olarak İskender Pala’nın “Abumrabum” kitabı son dönem okuyup etkilendiğim kitaplardan birisi; belgesel olarak TRT tarafından hazırlanmış “Su Savaşları”nı ve “Okul Yolu”nu kesinlikle izlemelerini tavsiye ederim.

Elif Yılmaz hocamızın İngilizce Konu Anlatımlarına, Kelime Oyunlarına, Ders Afişlerine ve Sunumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir