eBabil Yazarlarıyla Röportaj Serisi 4. Bölüm: MÜBERRA AKSU

MEB İngilizce Ders Kitaplarını Dijitalleştirme Harekatı: eBabil.net projesi kapsamında İngilizce dersleri için Kahoot; Prezi, Quizizz, Padlet, Coggle, Plickers, Wordwall ve Canva kullanarak aşağıdaki başlıklar dahilinde yüzlerce Akıllı Tahta ve EBA uyumlu dijital ders materyalleri üretilmektedir.

2 aydan bu yana gönüllü İngilizce öğretmenlerimizin özverisiyle yüzlerce İngilizce ders materyali üretilmiş ve bu materyaller tamamen ücretsiz ve reklamsız bir şekilde sizlerin istifadesine sunulmuştur. Öte yandan bu içerikler 2 aylık süre zarfında yaklaşık 300 bin kez incelenmiş ve uzaktan eğitim sürecinde onbinlerce öğrenci ve öğretmen tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Bu formu doldurarak siz de proje dahil olabilir ve içeriklerinizi onbinlerce kişiye ulaştırarak literatürde yer alabilirsiniz. Ayrıca içeriklerin daha pratik bir şekilde paylaşılabilmesi için Instagram hesabımızı takip ederek 10 bin takipçiye ulaşma hedefimize destek olabilirsiniz.

eBabil Yazarlarıyla Röportaj Serisi 1. Bölüm: MÜBERRA AKSU

Bu röportajımızda ise tamamen gönüllü bir şekilde İngilizce ders literatürüne katkıda bulunmak için onlarca materyal üreten eBabil yazarlarından Müberra Aksu hocamıza kulak vereceğiz. 

 • Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Müberra AKSU ben. Evli, bir Emir annesiyim. 2010 yılında Uludağ Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olup, aynı yıl Ağrı’nın Patnos ilçesinde görevime başladım. 2013 yılında Kayseri’ye tayin oldum ve halen burada 15 Temmuz Şehitler Kız Anadolu Lisesi’nde görev yapmaktayım.

 • Neden öğretmenlik mesleğini ve bu mesleğin İngilizce branşını seçtiniz?

Lisedeki İngilizce Öğretmenim Demet CANSU yüzünden

 • Öğretmen olmasaydınız hangi alanda çalışmak isterdiniz?

Kesinlikle reklamcılık, ilginç içerikler oluşturmayı seviyorum.

 • En büyük hayaliniz/hedefiniz nedir?

Öğretmen olarak; sürekli yenilikçi kalabilmek. Bir de lisansüstü programlarda yer alabilmek ve başarı ile sonlandırmak, genelde yarım kalıyor.

Anne olarak; Emir’i sağlıklı bir şekilde sağlıkla büyütebilmek.

 • Öğrencilerinizle olan unutamadığınız bir anınız var mı?

Olmaz mı?! Ağrı’nın Patnos ilçesinin Alatay köyünde görev yaparken 5. sınıflarım (hala yerleri bende çok ayrıdır.) ile ‘’like & dislike’’ konusu işlerken,’’I like hamburger.’’ diye bir cümle vardı, ‘’-Öğretmenim o ne?’’ dediler ve ben o hafta içinde onlara hamburger ve pizzanın da içinde olduğu bir menü hazırlamıştım. Sahte paralarla benim restoranıma gelip istediklerini almışlardı. Ve o günün fotoğrafını çoğaltıp hepsine hediye etmiştim, bir tane de bende var, mutfağımda durur ve hep anarım onları.

 • Zümrelerinizle olan unutamadığınız bir anınız var mı? 

İlk zümrem yine Ağrı’da Utku Hoca, danışman öğretmenimdi aynı zamanda. Çok yardımcı oldu bana, belirli bir anım yok ama çok yardımseverdi, hâlâ yazılı kâğıtlarımı teslim ederken onun bana gösterdiği gibi katlayıp teslim ederim okul idaresine.

 • Sizce İngilizce öğretiminde başarılı bir ülke miyiz? Kısa bir değerlendirme rica edebilir miyiz?

Kesinlikle hayır! Dün sosyal medyada çıktı karşıma, İngilizce öğretiminde 33 ülkeden 32. sıradaymışız, ‘’Aaaa! 33. ülke kim? Nasıl da geride bırakmışız!’’ gibi bir yorum okudum, durumu gayet özetiyor bence.

Buna yaşadığım trajikomik bir olayla cevap vermek istiyorum. Çok Programlı bir lisenin Yiyecek/İçecek Hizmetleri bölümüne Mesleki İngilizce dersi veriyorum. Proje alan bir öğrencime ‘’Bir restoran tanıtımı yap.’’ demiştim. ‘’Headchef’’i tanıtırken, ‘’Ben baş aşçıyım, adım Ahmet…’’ gibi bir cümleyi, ‘’I am a headchef, step Ahmet.’’ demişti. Google Translate’den çeviri yaptığı için ‘’My name is Ahmet.’’ yerine ‘’Adım Atmak Olan Adım’’ olan ‘’Step’’i kullanmıştı. :’(

 • İngilizce derslerinde eksikliğini duyduğunuz en önemli beceri hangisi ve derslerinizde en çok hangi konunun öğretiminde zorlanıyorsunuz? 

Konuşma becerisi ve Grammar öğretimi.

 • Eğer karar verici mercii olsaydınız İngilizce öğretiminde neyi değiştirirdiniz?

Yazılı/sözlü sınavları kaldırırdım ve ders kitapları için şu an içerik üreten kaliteli yayınevleriyle anlaşırdım.

 • Pandemi süreci İngilizce derslerinizi nasıl etkiledi?

Tabii ki de olumsuz, derse zorla kattığımız öğrencileri derse hiç katamaz olduk. Özellikle dinleme, okuma ve konuşma becerileri aktivitelerinde.

 • Web 2.0 araçlarının derslerinizdeki yeri nedir, öğrencileriniz bu araçlardan hoşlanıyor mu?

Bayılıyorlar, her tema sonunda kullanıyorum mutlaka.

 • Çocuğunun İngilizce öğrenmesini isteyen ebeveynlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Sürekli hedeflenen dile maruz bırakılmalı bence çocuklar, arabada giderken müzik dinlemek, kısa filmler izlemek, hedeflenen dili kullanan ebeveyn varsa onla sohbet etmek gibi.

 • Derslerine etkileşim, oyun ve eğlence katmak isteyen diğer İngilizce öğretmenlerine kullandığınız Web 2.0 araçlarından hareketle ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Web 2.0 candır, gerisi heyecandır.

 • Takipçilerinize birer film, kitap ve belgesel önerecek olsanız neyi tercih ederdiniz?

Kitap olarak, ‘’Suç ve Ceza’’; film olarak, Fight Club/V for Vendetta/Pianist; belgesel olarak ise Apocalypse: The Second World War ve Tuncel Kurtiz’in seslendirmesiyle NTV için hazırlanan doğa belgeselleri en sevdiklerimdendir.

Müberra Aksu hocamızın İngilizce Konu Anlatımlarına, Kelime Oyunlarına, Ders Afişlerine ve Sunumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Yorumlar

Kader Yaman

Ben Doğansu Kiz Yibo ilkokulundan yazıyorum. Müberra Hocam o zamanlar için bizim için bulunmaz bir nimetti. Okul şehre cok uzak ve bizler çok küçüktük. Pek çoğumuz köyde oturuyor ve o zamanlar için harhangi bir cafede oturup ne bir şeyler yiyip ne de icebilmis kişilerdik. Hocamn bir gün 7 D sınıfını o zamanlar çok popüler olan Pizza Pizza ya götürmüştü bizi. Ilk defa tiremisuyu orda yemiş ve şehri gezmistik. Ingilızceyi suan bir kaç kelime anlayabiliyorsam hocamn saatlerce tahtaya çizdiği resimler ve boğazını patlatircasina bağırarak bizim dikkatimizi çekmeye çalışarak verdiği emegidir. Bir kez daha burdan teşekkür ediyorum kendisine. Hocam bu arada Suç ve Ceza’yi okudum önerdiğiniz filmleri de izledim. Var olun. Kucak dolusu sevgilerimle 🌼

Betty🧚‍♀️

Müberra Hocamı Doğansu Kız YİBO da 7.sınıfta tanıma şansım oldu. Müberra Hoca ile dersler o kadar öğretici ve eğlenceliydi ki öğrenme hevesi de o kadar çok oluyordu. İyiki öğretmenim olmuş ve iyiki onu tanıma fırsatım oldu. ❤Çok ıyi bir öğretmen ve en önemlisi anne👸(emir çok şanslısın 💙)

Beyza Altıok

Muberra hocam şu ana kadar gördüğüm en başarıli kıymetli hocalarımdan birisidir.Her öğretmen birbirinden kıymetlidir fakat muberra hocamin benim karşıma çıkmış olması benim için çok güzel bir armağandır. Bana öncülük etmiş olmanız benim için paha biçilemez bı nimet. En önemlisi burda daha fazla öğrenciye ulaşıp birşeyler öğretiyor olmanız çok çok güzel öğrencilerini evladı yerine koyup onların iyi yerlere gelmesi için hiçbir fedakarliktan kaçinmaz. Umarım bana öğrettiklerinizle çok iyi yerlere gelip sizin gibi başarılı bir öğretmen olurum :)) Çok güzel röportaj olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir