Konu Anlatımı: İngilizce Yardımcı Fiiller (Modal Verbs) – May

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı 2023 Yabancı Dil Eğitimi Vizyon Belgesinde oyun tabanlı öğretimin üzerinde çok fazla durulmuştur. Biz de eBabil ekibi olarak LGS ve YDT’de çıkan konulardan biri olan İngilizce Yardımcı Fiiller (Modal Verbs) konusundan May başlığını interaktif içerikler ve oyunlarla özetledik.

Bu makalenin sonunda, İngilizce Yardımcı Fiiller – May konusunu ister kendi başınıza isterse uzaktan eğitimde ya da sınıf içerisinde ekip olarak eğlenceli bir şekilde pekiştirebilmeniz için Kahoot, Plickers, Coggle, Prezi ve Padlet platformları üzerinden konuyla alakalı gönüllü olarak oyunlaştırarak dijitalleştirdiğimiz içerikleri paylaştık.

İngilizce Yardımcı Fiiller: May

Daha önceki İngilizce yardımcı fiiller (modal verbs) başlığında; can, could, will, would, might, must, ouht go, had better, be supposed to, would rather ve used to be konularını inceleyerek örneklerle açıklamıştık. Her konuyla ilgili akıllı tahta uyumlu ücretsiz İngilizce bilgi yarışmaları, sunum ve afişleri de konu anlatımlarına eklemiştik. 

Şimdiki başlığımız ise LGS, YDT, YDS ve YÖKDİL sınavlarında sıkça karşımıza çıkan İngilizce yardımcı fiiller (modal verbs) – May konusudur. 

Bu makalenin sonunda, “may” konusunu ister kendi başınıza, ister uzaktan eğitimde ya da sınıf içerisinde eğlenceli bir şekilde pekiştirebilmeniz için Kahoot, Plickers, Coggle, Prezi ve Padlet platformları üzerinden konuyla alakal oyunlaştırarak dijitalleştirdiğimiz içerikleri paylaştık.

İngilizce yardımcı fiiler may konu anlatımı, örnekleri ve oyunları:

Türkçede -ebilir / -abilir anlamına gelen May yardımcı fiilin çeşitli kullanım alanları vardır. Bunlardan birisi izin istenilen durumlardır. 

İzin istenilen durumlarda May yardımcı fiili:

İngilizce May ifadesinin en geniş kullanım alanı kibar bir dille ve nispeten resmi ortamlarda izin istenilen durumlardır.

Örneğin:

May I use your telephone? (Telefonunu kullanabilir miyim?)

May I go to do the theater? (Sizinle tiyatroya gelebilir miyim?)

May I see her? (Onu görebilir miyim?)

DİKKAT!

May yardımcı fiili “can” (-ebilmek, -abilmek) kelimesine göre daha resmi durumlarda kullanılır. Yani resmi ortamlarda may yardımcı fiilini, resmiyet gerektirmeyen durumlarda ise can kullanılmalıdır.

Örneğin arkadaşlarımızla birlikteyken söz hakkı almak için Can ile başlayan cümleler kullanırız:

Can I ask you something? (Bir şey sorabilir miyim?)

Okulda öğretmenimize, dışarıda tanımadığımız birisine ya da resmiyet gereken durumlarda ise May yardımcı fiilini kullanmamız gerekir:

May I ask you something? (Bir şey sorabilir miyim?)

İhtimal-olasılık cümlelerinde May yardımcı fiili:

May yardımcı fiilinin bir diğer kullanım alanı ise şimdiyle ya da gelecekle ilgili ihtimal-olasılık bildiren cümleleridir. Örneğin:

It may rain next week! (Haftaya yağmur yağabilir.) 

He may leave us. (Bizi terk edebilir.)

They may go home early. (Erkenden eve dönebilirler.)

İyi dilek-temenni cümlelerinde May yardımcı fiili:

May yardımcı fiili aynı zamanda dilek ve temenni bildiren cümlelerde tercih edilmektedir. Türkçemizdeki “çok yaşa”, “Allah analı babalı büyütsün”, “uğurlar olsun” gibi iyi dilek ve temenni cümlelerini İngilizce’de May kullanarak yaparız. Örneğin:

May rest in peace… (Huzur içinde yatsın…)

May God bless you. (Çok yaşa)

May the force be with you. (Güç seninle olsun.)

İngilizce Yardımcı Fiiler (Modal Verbs) konusuyla ilgili Bilgi Yarışmaları, Mantar Panolar, Afişler ve Akıllı Tahta uyumlu sunumların tamamı için Instagram hesabımızı takip edebilir ve Telegram&Whatsapp grubumuza dahil olabilirsiniz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı